foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Cmentarze Ziemi Lęborskiej

Łęczyce niem - Lanz, powstały w połowie XIV wieku. Akt lokacyjny osady wydał 23 stycznia 1335 roku komtur gdański. Po przejęciu Prus Królewskich przez Koronę Polską Łęczyce, jak i cała ziemia lęborska stały się lennem książąt pomorskich. Wieś z czasem uzyskała rolę centrum dóbr książęcych położonych w okolicy Lęborka. W zachowanych inwentarzach z XVII i XVIII wieku Łęczyce opisano jako wieś zamieszkałą przez 10 gburów, sołtysa i 2 karczmarzy. Okoliczne lasy uznano za należące do Łęczyc. Niemniej Łęczyce pozostawały w cieniu pobliskiego Godętowa – dużej i kościelnej wsi należącej do rodu Godentów. Rozwój Łęczyc nastąpił dopiero po drugiej wojnie światowej, w której Godętowo znacznie ucierpiało, a Łęczyce stały się siedzibą władz lokalnych.

Więcej o historii wsi oraz dawne zdjęcia

Cmentarz niegdyś oddalony od wsi znajduje się teraz na jej obrzeżach. Zaraz obok starego cmentarza powstał nowy, katolicki.
Z bramy cmentarnej zbudowanej z białej cegły zostały niewielkie fragmenty. Granice można jeszcze wypatrzec. Wschodnią stanowi linia starodrzewu wraz z płotem nowego cmentarza. Północną rozpoznamy po nielicznych ocalałych kamieniach. Zachodnia granica jest nie widoczna. Południową stanowi skarpa u skraju drogi. Teren cmentarza to co najmniej 50x30metrów. Jeszcze pod koniec lat czterdziestych stary cmentarz wykożystywany był przez ludność Polską. O czym dobitnie świadczy jeden z nagrobków: Maria Kunc z d. Czekałów. Nagrobek zwraca też uwagę treścią - Tu spoczywa w Bogu moja kochana mamusia i babcia. Żyła lat 28!
Pomimo dużego zadrzewienia terenu odnajdziemy dużą ilość nagrobków i grobowców świadczocych tak o zamożności jak i wielkości wsi. Trafimy na sporej wielkości pomnik z kamienia natruralnego ze śladami tablicy. Przewrócony pomnik z betonu z zatartymi częsciowo napisami - Ottilie Nowack grb. ? *21.11.1886 +27.11.1925
Łatwo zauwazyć też nagrobek drewniany. Dobrze utrzymany i pielęgnowany. Odczytamy z niego Frau KAETHE PETSCH geb. Marten *10.7.1907 +22.12.1942 Nagrobek ten zwraca swoją uwagę rónież symbolika. Najczęściej spotykane znaki narodzin i śmierci to gwaiazdka (*) oraz krzyż (+) Tu wyryte mamy symbole drzewa - gałęziami do góry i w dół.

 


Otwórz dużą mapę w oknie

icon
Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!